Läs och recensera
Är du 13-19 år och vill dela med dig av dina boktips? Hos oss på biblioteken i Sundbyberg kan du prova på att recensera böcker.
På den här sidan lägger vi ut olika böcker som du kan välja på. Fyll i vårt formulär så kontaktar vi dig. Sen hämtar du boken på Signalfabrikens eller på Hallonbergens bibliotek.
När du läst kan du välja själv hur du vill att din recension ska se ut, det kan vara en text, en film eller på något annat sätt.
Självklart får du behålla boken och du kan vara med flera gånger och recensera!
Så här funkar det
Välj en bok som du vill recensera. Du bestämmer på vilket bibliotek du vill hämta den. Du får ett meddelande när den finns att hämta.
Fyll i formuläret här på sidan. Skriv vilken bok du i första hand vill skriva om. Skriv även in ett andra val ifall någon redan har valt just "din" bok, det finns bara en av varje!
Det går självklart även bra att recensera en lånad bok, skicka då din recension till Bibblanung@sundbyberg.se
Här är böckerna du kan välja på just nu:
(klicka på bilden för mer information om boken)